Latest News

12 Oct 2019 LINDFIELD ROLLERS WIN ROSEVILLE SHIELD
3 Oct 2019 D GRADE MWC CHAMPIONS - KILLARA
3 Oct 2019 C GRADE MWC CHAMPIONS - SEAFORTH
3 Oct 2019 B GRADE MWC CHAMPIONS - DEE WHY
27 Sep 2019 STATE CHAMPIONSHIPS - Fours - Summary
25 Sep 2019 STATE CHAMPIONSHIPS - Singles - Summary
23 Sep 2019 STATE CHAMPIONSHIPS - Pairs - Summary
20 Sep 2019 STATE CHAMPIONSHIPS - Triples - Summary
27 Aug 2019 TERRY WARDER IN NSW SENIOR SIDE
 

LINDFIELD ROLLERS WIN ROSEVILLE SHIELD


L-R: Phil Lewis, Neil Gosbell, Bob Paterson, Ian Kimmorley, Gerard Parlevliet, Willie Mok
Mark Alexander, Saturday, 12 October 2019

The 18th running of the Roseville Shield, an event now firmly entrenched in both the Zone Calendar and at its new home at the Lindfield Rollers BC, saw teams of fours from 25 of the Zone's 26 Clubs + a Zone Management team take to the greens for a successful day of friendly competition.

Phil Lewis and his able band of assistants must have spent an anxious Friday night in anticipation of the forecast rain but despite persistent grey skies throughout the day, all matches were completed with the rain only arriving as the players gathered inside the club-house for the presentations.

Zone 9 President Gerard Parlevliet was on hand to assist Phil Lewis with the presentations which saw the host Club side of Neil Gosbell, Bob Paterson, Ian Kimmorley and Willie Mok take out the top honour and the 2019 Roseville Shield in a tight finish over the Killara side of Tony Hunt, Tony Gale, Jozef Zazulak and Wilson Tan.


L-R: Phil Lewis, Tony Hunt, Tony Gale, Jozef Zazulak, Gerard Parlevliet, Wilson Tan
 

D GRADE MWC CHAMPIONS - KILLARA


KILLARA - 2019 MWC D GRADE CHAMPIONS
Mark Alexander, Thursday, 3 October 2019

 

Killara held on over the closing stages to record a terrific 77/70 victory over Seaforth in the 2019 MWC D Grade Final, in the process taking home their first ever MWC Flag.

Early on it appeared Killara would run away with the match as they lead 27/14 after 18 ends and then 46/30 after 36 ends before Seaforth staged a spirited fight-back to trail by just 6 shots with 5 ends to play.  Those closing ends were tight but Killara prevailed to the relief of their players.  For the Seaforth boys it was their second consecutive runners-up in D Grade.

Well played to both Clubs!!

 

Killara

Jonathan York, Robert Hill, Bruce York

Ian Armstrong, Roger Glover, Ray Date

Clem Just, Oswald Watt, Bob Bessemer

 

Seaforth

Grahame Goldberg, David Plomley, George McLelland

Sydney Poskitt, Graham Masters, Bob Heffernan

Godfrey Gay, Geoff Neal, Keith Burton


SEAFORTH - 2019 MWC D GRADE RUNNERS-UP
 

C GRADE MWC CHAMPIONS - SEAFORTH


SEAFORTH - 2019 MWC C GRADE CHAMPIONS
Mark Alexander, Thursday, 3 October 2019

 

Seaforth dominated throughout, winning on all three rinks, to record a comprehensive 65/44 victory over Turramurra in the 2019 MWC C Grade Final, in the process taking home their first ever MWC Flag.

The opening exchanges were reasonably tight with scores level 19/19 after 24 ends but from there-on it was one-way traffic as the Seaforth boys blitzed their opposition, at one stage opening up a 56/26 lead after 47 ends.  The remaining ends were largely academic but to their credit Turramurra ensured the scoreline was somewhat more respectable by the close.

Well played to both Clubs!!

 

Seaforth

Tony Branch, Steve Pomeroy, Chris Moore

Don McNicol, John Clement, Kevin Keller

Graham Chalkley, Anson Austin, John Delaney

 

Turramurra

Geoff Taylor, Ian Allan, Sonny Ching

John Williamson, Bill McMurdy, Terry Gillett

Peter Low, David Tovey, John Dale


TURRAMURRA - 2019 MWC C GRADE RUNNERS-UP
 

B GRADE MWC CHAMPIONS - DEE WHY


DEE WHY - 2019 MWC B GRADE CHAMPIONS
Mark Alexander, Thursday, 3 October 2019

 

Despite winning on only one rink, Dee Why claimed a meritorious 73/68 victory over Avalon Beach in the 2019 MWC B Grade Final.

The match was close throughout with rarely more than a few shots seperating the sides but when Avalon Beach opened up a 7-shot lead, 66-59, with just 6 ends remaining, it appeared they would take home the title.  However, Dee Why dominated over those closing ends and surged ahead on the back of an outstanding 31/15 win by the rink of Rowland Swanson, Col Freeman and Mick Meechan.

Well played to both sides!!

 

Dee Why

Chris Eng, Brian Stelling, David Marshall

Warren Green, Ian Lord, John Boreham

Rowland Swanson, Col Freeman, Mick Meechan

 

Avalon Beach

Sam Marsden, Don Willesee, Terry Willesee

Keith Lorenz, Peter Duffy, Dennis Heath

John Davis, Maurie Altman, Pat Eather


AVALON BEACH - 2019 MWC B GRADE RUNNERS-UP
 

STATE CHAMPIONSHIPS - Fours - Summary

Mark Alexander, Friday, 27 September 2019

It may have taken till the last event on the program but Zone 9 finally has a side through to the post-sectional rounds of the NSW State Championships, a side with every capability of going all the way to hopefully bring home the inaugural State Senior Fours title.

In the Open Fours, the North Sydney Bears were missing two of their established stars in Jamen Lewis and Kenta Treacher but their replacements, Liam Collins and Steve Keating, provided great support to Allan Coy and Zak Abro.  Unfortunately both matches today followed a similar pattern with the Bears leading for much of each before collapsing over the final few ends, losing 21/23 in Round 2 to Taree Leagues (Z11) and then 20/28 to Ballina (Z1) in Round 3.

In the Reserve Fours, the Lindfield Rollers team of Alan Plambeck, Willie Mok, Ian Kimmorley and Phil Lewis had their chances to win their section and reach the semi-finals but fell at the last hurdle.  A 12/26 loss to Revesby Workers (Z12) in Round 2, coupled with other results in their section, meant that the Rollers had to win their final match to progress.  A tight opening saw the Rollers leading Cootamundra Ex-Services (Z8) 11/8 after 9 ends but from there it was largely one-way traffic as the country boys dominated to inflict a shattering 14/23 loss.  Nonetheless, the Rollers can look back with some pride at their achievements in reaching the State Finals in both the Reserve Triples and Fours.

And so to the Senior Fours where the Belrose Bulls 'awesome foursome' of Joe Saragozza, John Venteman, Crawford Linton and Tony Taylor have qualified for the semi-finals following an unbeaten run through their sectional rounds.  After yesterday's solid 28/16 victory over Maitland City (Z6), the Bulls today accounted for Urunga (Z14) 22/17 and then South Tamworth (Z3) 23/14.  In Sunday morning's semi-final the Bulls take on Bathurst City (Z4) who also progressed with an unbeaten record.

Best wishes to the "old" Bulls!!!


ZONE FOURS 2019 STATE WINNERS: KENTA TREACHER, JAMEN LEWIS, ALLAN COY, GERARD KEBOURIAN (NORTHS')

ZONE SENIOR FOUR'S 2019 WINNERS: TONY TAYLOR, CRAWFORD LINTON, JOHN VENTEMAN, JOE SARAGOZZA (BELROSE)

ZONE RESERVE 2019 WINNERS: IAN KIMMORLEY, WILLIE MOK, PHIL LEWIS, ALAN PLAMBECK (LINDFIELD ROLLERS)
 

STATE CHAMPIONSHIPS - Singles - Summary

Mark Alexander, Wednesday, 25 September 2019

Following the pattern of the Pairs and Triples earlier in the week, none of Zone 9's representatives in the Singles progressed beyond the sectional rounds at the NSW State Championships, though Brad Landi came up just short in the Senior Singles.

In the Open Singles, Harbord's Paul Leckey recovered from his traumatic opening day, where he lost 22/31 to Temora (Z8) before having to forfeit due to illness part way through his Round 2 match against Tuncurry Beach (Z11), to take his place on the green this morning up against Raymond Terrace (Z2).  It proved a close match throughout, with the lead changing hands several times, before Paul ultimately went down 24/31.

Mona Vale's Brad Landi has enjoyed a tremendous 2019 having been part of the Mona Vale side that won the State Grade 2 Pennant and the Zone 9 side that won the NSW Senior Interzone.  These successes hopefully softened the disappointment of having come so close today to qualifying for the semi-finals of the Senior Singles.  At the end of the opening day, courtesy of wins over Cabramatta (Z12) by 31/28 and WPWC (Z16) by 31/25, Brad sat atop his section.  Today's Round 3 match saw Brad a little slow out of the blocks against his Grenfell (Z4) opponent, trailing 0/6 early on, before rallying to take an 18/16 lead.  From thereon, the match tightened and tension increased as both players realised that a win would see them through to the semi-finals.  Unfortunately Brad narrowly lost 28/31, a result that saw three players in the section finish on 2 wins each, with the section winner (Cabramatta) decided on for-and-against.

In the Reserve Singles, Lane Cove's Scott Bonthrone experienced a mixed opening day with a first-up 31/18 win over Peak Hill (Z4) before being on the receiving end of a dynamic performance from his Bomaderry (Z16) opponent who crushed Scott's hopes to the tune of a 3/31 loss.  In today's Round 3 contest against Wingham (Z11), Scott trailed for much of the match, eventually going down 21/31.  In the aftermath of his first taste of bowls at a State Championship, Scott commented that he thoroughly enjoyed the experience and had gained some insight into what it takes to succeed at this level.


PAUL LECKEY

BRAD LANDI

SCOTT BONTHRONE
 

STATE CHAMPIONSHIPS - Pairs - Summary

Mark Alexander, Monday, 23 September 2019

As with the Triples earlier in the NSW State Championships, the completion of sectional play unfortunately saw none of our Zone 9 teams progress to the semi-finals though the Balgowlah team in the Reserve Pairs came agonisingly close to a semi-final berth.

In the Open Pairs, the Belrose Bulls duo of Ethan Scott-Branagan and Stuart Rigg put their 10/31 loss to Nelson Bay (Z2) in Sunday's Round 1 behind them and, despite two further losses, showed plenty of fight and skill in today's matches where a hard-fought narrow 16/21 loss to Waverley (Z13) was followed by a 14/28 loss to Taree Leagues (Z11).  Any disappointment from the young Bulls with the results over the past two days should be tempered by their wonderful achievement in winning the Zone Pairs this year, a history-making occasion.

Harbord's Stephen Allcorn and Mick Powell had the uneviable task of backing up today after their resounding 12/42 loss to Mingara (Z15) in Round 1 but did so in fantastic style with a come-from-behind 22/17 victory over the legendary Rex Johnston and his team from Tuncurry Beach (Z11).  That proved to be the high-point of the Hawks' campaign as they were defeated 11/20 in their Round 3 match against Lightning Ridge (Z3).

The heart-breaking story of the Championships to date belongs to the Balgowlah team of Paul Terry and Sean Semler in the Reserve Pairs.  Despite not losing a match in sectional play, Paul and Sean missed out on a spot in the semi-finals on for-and-against.  Balgowlah backed up their solid 19/15 victory over Mudgee (Z4) in Round 1 with a comprehensive 23/13 win over Taree Leagues (Z11) in Round 2.  These and other results meant that their Round 3 clash with Austral (Z5) was in effect a 'winner-take-all' match as both teams were undefeated.  Balgowlah held sway early on before Austral skipped away to lead 21/9 after 14 ends at which point the fightback began as Balgowlah closed to trail 17/22 after 18 ends and then one final push saw them record a 23/23 draw, an agonising one shot from victory.


ZONE OPEN 2019 PAIR'S WINNERS: ETHAN SCOTT-BRANAGAN and STUART RIGG (BELROSE)

ZONE 2019 SENIOR PAIR'S WINNERS: MICHAEL POWELL and STEVE ALLCORN (HARBORD)

ZONE 2019 RESERVE PAIR'S WINNERS: SEAN SEMLER and PAUL TERRY (BALGOWLAH)
 

STATE CHAMPIONSHIPS - Triples - Summary

Mark Alexander, Friday, 20 September 2019

This morning saw the completion of the sectional rounds of the Triples at the NSW State Championships and unfortunately none of the Zone 9 teams were successful in reaching the semi-finals.

The Belrose Bulls - Steve Kerr, Adam Moody & Doc Smith - began their campaign in the Open Triples with a massive 35/12 win over Glenbrook (Z5) before consecutive losses to Terrigal (Z15) 23-30 and Mudgee (Z4) 21-30 saw the Bulls bow out with one win and two losses, +7 shots.  The relatively narrow loss to the eventual section winners in Terrigal was commendable as the Central Coast champions won their other matches by 43/8 and 39/13!!

In the Senior Triples, St Ives - Chris Bergman, Fred Alexander & Wilson Cheng - narrowly lost their opening match 23/26 to Westport (Z14) before enjoying a thumping 34/10 victory over Gulgong (Z4) on Friday afternoon.  In today's Round 3 match, St Ives were up against Rex Johnston and his Tuncurry Beach (Z11) side and performed creditably in going down 18/25.

In the Reserve Triples, the Lindfield Rollers - Willie Mok, Ian Kimmorley & Phil Lewis - failed to register a win, going down 24/30 in a high-scoring opening match against Lorn Park (Zone 6), being soundly beaten 12/38 by CabraVale Diggers (Z12) and then 17/24 by Moorefield (Z13) in today's Round 3 match.  The Lindfield boys can still hold their heads high and can now look forward to the Reserve Fours late next week.


STATE 2019 TRIPLE'S WINNERS: ADAM MOODY, MIKEL SMITH, STEVE KERR (BELROSE)

ZONE SENIOR 2019 TRIPLE'S WINNERS: CHRIS BERGMAN, FRED ALEXANDER, WILSON CHENG (ST IVES)

ZONE RESERVE 2019 TRIPLE'S WINNERS: WILLIE MOK, IAN KIMMORLEY, PHIL LEWIS (LINDFIELD ROLLERS)
 

TERRY WARDER IN NSW SENIOR SIDE

Mark Alexander, Tuesday, 27 August 2019

Terrific news this afternoon with confirmation that Harbord's Terry ('Ernie') Warder has been selected in the NSW Senior Side to contest the 2019 Australian Senior Sides Championships at Ettalong BC from 21-24 October.

This was Terry's first season being eligible for Senior events and he excelled at the NSW Senior Interzone in May before solid performances in recent trials and then at the Soldiers Point Classic over the past weekend consolidated his spot in the 12-man squad.  Terry will play 3rd for Robbie Warren (Wiseman Park/Wollongong City) along with lead Brian Suckley (Wiseman Park/Wollongong City) and second Peter Hughes (Engadine).

 

Congratulations Ernie!!

 
 
 
 


BViT